Hyperpigmentace – před létem aktuální téma a jak je řešit?

Hyperpigmentace vznikají při nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu v určitých místech kůže.

Hyperpigmentace může velmi negativně ovlivňovat psychiku, neboť tmavé skvrny se obvykle objevují na obličeji, rukou a ostatních na první pohled viditelných částech těla, které byly vystaveny slunci.

Nejčastěji řešené pigmentace jsou melasma a pozánětlivá hyperpigmentace.

Melasma nebo chloasma se také často nazývá jako „těhotenská maska“, protože se objevuje u 90 % těhotných žen. Je důsledkem hormonálních vlivů v těhotenství nebo během užívání antikoncepce, a projevuje se ve formě tmavých a nepravidelných skvrn, někdy rozsáhlých, na obličeji nebo na pažích.

Pozánětlivá hyperpigmentace  –  způsobená podrážděním a zánětem kůže, je typem hyperpigmentace, který může postihnout obličej i tělo.Obvykle vzniká jako reakce na zánět na kůži (např. akné, atopický ekzém či lupénku) nebo poranění.

Při léčbě pigmentací se využívají  dva hlavní postupy: odstranění zabarvení kůže a regulace pigmentu.

Odstranění  provádím IPL – intenzivním pulzním světlem nebo chemickým peelingem.  Následně doporučuji kosmetické výrobky pro lokální aplikaci léčby pigmentací  s obsahem ovocných kyselin (kojová, glykolová, retinová, azelaová atd.) a deriváty vitamínu C.

Sluneční UV záření má významný vliv na pokožku. Působení slunce  zhoršuje příznaky hyperpigmentací i akné, proto doporučuji používat kvalitní dermokosmetiku a  širokospektrální sluneční ochranu s vysokým SPF 50+ jako součást každodenní kosmetické péče. 🙂

Více o chemickém peelingu zde Chemický peeling před a po